Posts Tagged ‘tahının faydaları’

Videolar

VİDEOLARResimler

RESİMLER

 

 

 

 

Kepekli Tahin

KEPEKLİ TAHİN

Kepekli tahin susamın kepeğinin alınmadan tahin haline getirilmesi ile oluşmaktadır kepeğinin alınmadığı içinfazla akışkan değildir.

Kepeksiz Tahin

KEPEKSİZ TAHİN

Kepeksiz tahinin özelliği kavurma işleminden önce kepeğinin alınmasıdır. kepeğinin alınmasından dolayı rengi biraz daha açıktır. Daha akışkandır..

Üretim Değirmenimiz

ÜRETİM DEĞİRMENİMİZ

Üretim değirmenimiz 1 asırık bir geçmişe sahiptir. Zamanla değirmenimizde bazı değişiklikler olmuştur fakat bu değişşiklikler sadece görünüm olarak olmuştur.

Değirmenimizin önemli kısmından biri odun fırınıdır bu odun fırını geçmişten günümüze hiç bir değişiklik te bulunmadan gelmiştir.

Odun fırınımızın özellikle sadece odun yakılarak susam kavrulur. Bu nedenle susam da ayrı bir tat ve ayrı bir koku bulunmaktadır.

Değirmenimizin diğer bir önemli kısmı ise Su Değirmeni dir. Su değirmeni dağların eteklerinden çıkan çarşamba çayı ile döndürülmektedir.

Su değirmeni ilk orjinalliği ile durmaktadır değrimenimizin altında suyun etkisi ile dönen çark bulunmaktadır bu çarkın dönmesi değirmende bulunan taşın dönemsini sağlar ve susamın tahin olması bu şekilde gerçekleşir.

Üretim değirmenimizde susamların belli bir süre ıslatılıp temizlenmesi için gerekli olan havuzlar bulunmaktadır.

Değirmenimizde kavrulan susamların elenmesi temizlenmesi için gerekli olan elek sistemlerimiz bulunmaktadır.

Tahin’li Tarifler

TAHİN ‘Lİ TARİFLERİ

TAHİN HELVASI (ÇARŞI İŞİ)

10 kilo tahin (Bildiğimiz susam, değirmende, taştan geçirildikten sonra, tahin olur)10 kilo şeker

Evvelâ tahin, kazana konur. Ağda haline getirilmiş şeker de, tahine katılır. Evvelce bakır kazanlarda karşılıklı maplaklarla dövülerek ve bugün hamur makinesiyle yoğurularak helva olur.
Şekeri beyazlatmak için, içine çöven denilen nebattan katılır.
Helva kalıplara dökülüp soğutulur ve parlak ve temiz mermerler üstünde teşhir edilerek ve zevkle kesilerek satış yapılır.

TAHİNLİ KITIR KURABİYE

1 su bardağı tahin
1 adet yumurta
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket kabartma tozu
Alabildiği kadar un

Tahin, yumurta ve şeker karıştırılır. Üzerine diğer malzemeler katılır. Yumuşak kıvamda, ele yapışmayan bir hamur yapılır. Hamurdan kayısı kadar parçalar alınır ve yuvarlanır, yağlanmış tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında 15 dakika kadar pişirilir.

TAHİN PEKMEZLİ KEK

3 yumurta
1 su bardağı tahin
1 su bardağı pekmez
2 su bardağı şeker
3 su bardağı un
1 su bardağı ceviz veya fındık (ince dövülmüş)
1,5 paket kabartma tozu

Yumurtaları şekerle birlikte beyazlaşıp köpürene dek çırpalım. Tahini ve pekmezi ekleyip yarım dk. daha çırpalım. Elenmiş unu, kabartma tozunu, ince dövülmüş cevizi ekleyip mikserin düşük ayarı ile veya çırpma teliyle karıştıralım. Kalıbı margarinle yağlayıp tabanına un serpelim. Hamuru kalıba boşaltıp 190° ısılı fırında keki pişirelim. Keki kalıbı içinde soğutup servis yapalım.

TAHİNLİ LOKUM

1 paket yaş maya
1 çay bardağı ılık su
1 çorba kaşığı pudra şekeri
1 çorba kaşığı tahin
1 çay bardağı sıvıyağ
1 adet yumurta akı
Alabildiği kadar un
İçi için:
1 su bardağı tahin
1 avuç ceviz
1 çay bardağı toz şeker
Üzeri için:
1 adet yumurta sarısı

Ilık su, maya ve şeker eritilir. Üzerine diğer hamur malzemeleri eklenir ve orta sertlikte bir hamur yapılır. Hamur 1 saat kadar dinlendirilir. Sonra merdane yardımıyla 1 santim kalınlığında açılır. Yüzeyine iç malzemesi yayılır ve gevşek bir rulo yapılır. Bıçakla 1 parmak eninde kesilir.

Yağlanmış fırın tepsisine aralık bırakarak yerleştirilir. 10 dakika dinlendirildikten sonra üzerine yumurta sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişirilir.

TAHİNLİ PUDİNG

100 gram sade tahin helvası
Yarım çay bardağı süt + 3 su bardağı süt
1 paket vanilyalı puding
Ceviz içi

Helvayı ve yarım çay bardağı sütü mikserle 2 dakika çırpın. Buzdolabında 2 saat bekletin. Vanilya pudingi 3 su bardağı sütle pişirin. Fırına dayanıklı kaplara, üzerlerinde ikişer cm boşluk bırakarak paylaştırın. Üzerlerine helvalı karışımı yayın ve yarım ceviz içi ile süsleyin. Fırın tepsisinin dibine su koyun. Kaseleri içine yerleştirin ve 180 derece fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirin. Ilık veya soğuk olarak servis yapın.

Not: Fırından aldığınız sıcak tatlının üzerine bir top vanilyalı dondurma koyarak da servis edebilirsiniz.

Tahin’in Faydaları

TAHİNİN FAYDALARI

Susam, tohumu yağlı olan besin maddesidir. Hindistan ve Çin’de binlerce yıl ilaç olarak kullanılmıştır. Hücreleri yenileme ve yaraları hızla kapatma özelliği vardır. Bu bakımdan gençlik kaynağıdır.Susamın sindiriminin ağır olduğuna inanılır fakat aksine susamın sindirimi güç değildir, hatta duyarlı bir mide ve karaciğer bile bu bitkiyi kolaylıkla sindirebilir.
Susamda bol miktarda lesitin (E vitamini) bulunur.
Ayrıca bileşiminde fosfor, nikotinik asit, kalsiyum, demir, krom, silisyum, bakır, manganez ve amino asitler vardır.
Susam sinirleri zayıf olanlara sağlık verir.
Cinsellik hormonlarının oluşmasına yardımcıdır.
Hafif laksatif ve idrar söktürücüdür.
Kabuğu soyulup pişirilmiş susamın ezilmesi sonucu elde edilen tahin, susamın yukarıda sayılan bütün özelliklerini bünyesinde taşır.
Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir.
Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir.

Besin Değeri

TAHİNİN BESİN DEĞERİ

Tahin nedir?

İyi kalite susam tohumları sıra ile eleme, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra yıkanarak 150º – 200º C de 2 ile 3 saat arasında kavrulur. Daha sonra odasıcaklığına inene kadar bekletilir. Daha sonra ezilmek suretiyle hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeksizin, tahin elde edilir.
Tamamen doğal olan tahin ve açık krem renginde akıcı bir gıda maddesidir. Susamdan elde edilen tahinde %54 yağ, %28 yüksek değerli protein ve bu proteinin esansiyel amino asitlerinin başında %4 metinin ve B vitaminleri gelir.
O nedenle tahin en az süt ve et kadar kıymetli bir gıda sayılabilir.

Tahinin Besin Değerleri 100g tahinde bulunan yaklaşık besin değerleri

Enerji 634 kcal
Toplam Yağ 60.09 g
Karbonhidrat 10.52 g
Protein 25.51 g
Kalsiyum 87.71 mg
Demir 6.03 g
Vitamin (B1) 1.08 mg
Niacin 4.5 mg

Tahin Hakkında

TAHİN HAKKINDA

Tahinimizde kullandığımız susamı Antalya Manavgat tan özel seçerek getiriyoruz. Getirdiğimiz susamı özel susam depolarımızda bekletiyoruz. Susam ilk aşama da eleme yapıyoruz daha sonra 24 saat ile 48 saat arasında özel havuzlar da ıslatıyoruz bu işlemden sonra susammı mızı kepekli ve kepeksiz olarak iki çeşit yaptıktan sonra . Yöreye has Odun Fırının da Kavuruyoruz. Çift Kavrulmuş olarakta bilinir. Susam Kavrulduktan sonra eleme işlemi yapıyoruz son aşama olan su değirmeninde üğütme işlemine geçiyoruz ve daha sonra sizlere Yöreye Has Koku ve Tadı İle ulaşıyor..


Susamın Kavrulduğu Bölüm (Odun Fırını)

Susamın Tahin Olduğu Bölüm (Su Değirmeni)

Susam Hakkında

SUSAM HAKKINDA